Program for 36. Danske medicotekniske landsmøde 2018

 

 Tirsdag den 9. OKTOBER 2018 

14.00

Ankomst og registrering

15.00

Kort oplæg til ERFA-gruppe arbejde og afrapportering fra de enkelte grupper
v. Hans Jørgen Clausen og Daimi Frederiksen

15.20

MØDER I ERFA-GRUPPER


Almen medicoteknik

 

koordinator Erik Møller Bendsen

 

 Registreringssystemet – Medusa

Koordinator Pia Withenstein 

 

Billeddiagnostik

 

koordinator Jesper Thygesen

Endoskopi

koordinator Thommas Sørensen

 

Laboratorier

 

koordinator Albert E. Kraaer

Medico-IT

Koordinator: Niels Kaare Petersen



18.15

MIDDAG

19.45

 

 

21.00

Socialt samvær - Engsalen og naboområderne

 

 

 

Onsdag den 10. OKTOBER 2018

07.30

Morgenmad

08.00

Ankomst og registrering

09.00

Velkomst

v/ Kim Dremstrup, formand i DMTS

09.10

 

Robotter i rehabilitering

v/Lektor Lotte N. S. Andreasen Struijk, AAU

09.50

Industriudstilling åbner

10.20

 

Eksoskeletter: menneske og maskine hjælpes ad

11.00

Pause (industriudstilling)

11.30

Partikelterapi i Danmark: Dansk Center for Partikelterapi

v/Ole Nørrevang, Aarhus Universitetshospital

12.15

Industriudstilling og frokostbuffet

13.45

 

Telemedicin – hvor står vi i dag?

 

FOREDRAGSKONKURRENCE

Moderator:

Lektor Peter Johansen &

Lektor Helge B Sørensen

Engsalen 

 

Hent oversigt

14.25

 

Nye tendenser indenfor ultralydsprober

15.00

 Kaffepause og industriudstilling

 

15.30

EU udbudsforretninger - en ny metode.

16.00

 

3D print i sundhedssektoren: state-of-the art og anvendelser

v/Lektor Samuel Alberg Thrysøe, Aarhus Universitet 

16.30

Pause

16.45

Neurescue – computer aided blodpropsbehandling

/V Habib Frost, CEO Neurescue

16.45

Udstillingen lukker for i dag

19.00

Landsmødemiddag

22.00

Socialt samvær - Engsalen og naboområderne

 

 

 

Torsdag den 11. OKTOBER 2018

 

07.30

Morgenmad

09.00

 

09.45

Industriudstilling

 

11.15

 

12.00

Industriudstilling og frokostbuffet

13.00

 

 

 

Kandidatstudieretninger

Lokale nr. 4

13.50

Uddeling af præmier for posters

14.00

 

14.45

Pause

15.00

 

15.45

Afslutning og evaluering

16.00

Afrejse