Program for 37. Danske medicotekniske landsmøde 2019

Tirsdag den 8. oktober

 

9:30-14:10

Pre-event: Standardiseringsworkshop

Formålet med standardiseringsworkshoppen er at skabe et forum, hvor regionerne kan dele og udveksle deres erfaringer med standardiseringsforløb.

Se program her

13.00

Åben for registrering

14.15

Velkomst ERFA

Hans Jørgen Clausen - Vingsal 1

14.30

Møder i ERFA-grupper

Almen medicoteknik - lokale 4
Peter Sommer

Medusa - lokale 0
Pia Withenstein

Udvikling af Medusa gennem 20 år og et kig ind i fremtiden, Softpro

Visilion Care - sporing af apparatur og visualisering af kommende FV, Sony

Billeddiagnostik - lokale 17
Jesper Thygesen

Hybridstuer

Den billeddiagnostiske vinkel

Endoskopi - lokale 15
Thommas Sørensen

Indlæg om engangsskoper:

Indlæg fra Boston

Indlæg fra Ambu

Indlæg fra Storz

Robotteknologi: indlæg ved Michael Østermand og diskussion

Laboratorier - lokale 18
Albert E. Kraaer

Fremtidens digitale laboratorium

Lone Busekist, Roche Diagnostics

Medico-IT - lokale 3
Niels Kaare Petersen

Medico-IT projekter, implementering og drift

Dialyse - lokale 16
Nicolai Albertsen

Hverdagen med en blandet HD apparaturpark

Klinisk Sygeplejespecialist Mette Kirstine Mølgaard Axelsen. Sydvestjysk Sygehus i Esbjerg

17.30

Generalforsamling (Vingsal 1)

18.15

Middag

19.45

Inspiration (Vingsal 1)
Jan Gintberg

21.00

Socialt samvær

 

 

 

Onsdag den 9. oktober

07.00

Morgenmad

08.00

Ankomst og registrering

09.00

Velkomst
Kim Dremstrup, formand i DMTS

09.10

Husk at fremtiden bliver anderledes - billeder af sundhedsvæsnet 2050
Fremtidsforsker Søren Steen Olsen, Public Features

09.50

Industriudstilling åbner

10.20

Biodynamik i hornhinden
Professor Jesper Hjortdal, Aarhus Universitetshospital

11.00

Pause

11.30

Udvikling af simulationsudstyr til medicinsk uddannelse

Morten Bo Søndergaard Svendsen, CAMES, Rigshospitalet

12.00

Frokost og industriudstilling

 

 

Mundtlige foredrag 

Vingsal 1

1. Accurate and Explainable Artificial Intelligence for The Early Prediction of Acute Critical Illness

S.M. Lauritsen, M. Kristensen, M.V. Olsen, M.S. Larsen, K.M. Lauritsen, M.J. Jørgensen, J. Lange, B. Thiesson

2. Automated Detection and Discriminative Localization Of Age- Related Macular Degeneration In Optical Coherence Tomography Volumes Using Deep Learning

Mads Kristensen, Claus S. Shah-Jørgensen, Samuel Emil Schmidt, Bo Thiesson

3. Implementing Positron Range Correction In Preclinical Pet Imaging

Ida Grüner Hanson, Andreas Clemmensen, Simon Bentsen, Jacob Kildevang Jensen, Andreas Kjær, Rasmus Sejersten Ripa

4. Pneumonia Detection Using Mask R-Cnn And Chexnet

Anders Olsen, Cecilie Dura André & Caroline Dam Hieu

5. Characterization of The Regional Loss and Storage Moduli In Different Segments Of The Thoracic Aorta

Mariam Noor, Jens Vinge Nygaard, Michael Hasenkam og Peter Johansen

13.15

Getinge Hybridstuer

Julian Grimaldi, Senior Product Support Manager Hybrid OR Solutions

 

13.50

Sporing og lokalisering på de nye hospitaler

Johnny Olsson

 

14.25

Telemedicine – New Technology to Remote Monitor and Support In-home Care

Guillaume Charon, Micrel Medical Devices 

15.00

Pause

 

 

15.30

 

 

16.00

Personlig medicin

 

Faglig indsigt i Next Generation Sequencing - fremtidens diagnostiske værktøjer

Illumina

 

Genetisk data management

Paz Thygesen, Nationalt Genom Center

Poster session I

Vingsal 1

1. Fast GPU-Beamforming of Row-Column Addressed Probe Date

Matthias Bo Stuart, Patrick Møller Jensen, Julian Thomas Reckeweg Olsen, Alexander Borch Kristensen, Mikkel Schou, Bernd Dammann, Hans Henrik Brandenborg Sørensen, and Jørgen Arendt Jensen

2. Novel Method for Examination Of Aortic Tissue

Laura Hviid & Sif Friis

3. Inter-Rater Variability and Automatic Detection Of Nocturnal Eye Movement

Edin Sadikovic, Sadasivan Puthusserypady, Poul Jennum & Julie A. E. Christensen

4. Smartphone Based Fall Detection and Analysis For Diagnostic Purposes

Stine B. Petersen, Fabian Mager, Villads H. Jørgensen & Asbjørn W. Helge

5. Robot Platform For Clinical Automation Of Ultrasound Scans On The Finger Joints Of Arthritis Patients
Nikolaj Iversen, Søren Andreas Just, Thiusius Rajeeth Savarimuthu

6. Optimization of Electrocardiography (ECG) Signal Processing to Improve HRV Analyses in Patients with Type I Diabetes
Hana Ulman, Jesper Jeppesen, Rakel Fuglsang Johansen, Peter Johansen

7. Mobile Medical Trailers – A Comprehensive Review Of The Literature
Thorbjørn M. Illemann
, Ph.D, Fellow & Kristian H. Reinau, As. Prof., Ph.D.

8. Characterization of Catheter-Based Therapies for Removal Of Acute Pulmonary Embolisms
Karen Eich Hammer
, Jesper Alrup Ellegaard, Per Lyngs Hansen, Asger Andersen, Jens Erik Nielsen-Kudsk & Peter Johansen

9. Automated Seizure Detection for Epilepsy Patients Using Wearable ECG-Device
Jesper Jeppesen
, Anders Fuglsang-Frederiksen, Peter Johansen, Jakob Christensen, Stephan Wüstenhagen, Hatice Tankisi, Erisela Qerama, Alexander Hess, Sándor Beniczky

10. A Deep Learning Method For Automatic Detection Of Clinically Relevant Multi-Modal Events In The Polysomnogram
Alexander Neergaard Olesen
, Stanislas Chambon, Valentin Thorey, Poul Jennum, Emmanuel Mignot, & Helge B. D. Sørensen

 

Pause

16.45

Kunstig intelligens i medicinsk billedanalyse
Mads Nielsen, Datalogisk Institut, KU

17:30

Løbetur

Mødes i receptionen

18.30

Forfriskning

19.00

Landsmødemiddag

22.00

Socialt samvær

 

 

 

Torsdag den 10. oktober

07.00

Morgenmad

09.00

Kunstig Intelligens (AI) i sundhedsvæsnet
Professor Thomas Moeslund, Aalborg Universitet

09.40

EEG måling i øret

Lektor Preben Kidmose, Aarhus Universitet

10.20

Industriudstilling åbner

10.30

Industriudstilling

Postersession II

Vingsal 1

11.00

 

 

 

 

11.35

 

Digital sundhed

Telerehab af hjertesvigtspatienter
Professor Birthe Dinesen AAU

 

 

Moderne infrastruktur - Pick my topic

Henrik Johansen, Regional IT, Region Syd

1. Colour And Motion Magnification of Squamous Cell Carcinoma Surgery of The Head And Neck
Simon M. Rasmussen
, Thomas Nielsen, Henrik Hager & Peter Schousboe

2. Tongue-Brain Computer Interface For Robotic Control
Rasmus L. Kæseler
, Lotte N. S. Andreasen Struijk & Mads Jochumsen

3. Cascaded Convolutional Neural Networks for Automatic Grading Of Rheumatoid Arthritis
Anders Bossel Holst Christensen
, Søren Andreas Just, Thiusius Rajeeth Savarimuthu

4. Toothbrush Reminder: Nudging and Gamification Support for Oral Care
Ida Mark Skovbjerg
, Ditte Heebøll Callesen & Stefan Wagner

5. Treatment of Coronary Bifurcation Lesions - A Bench Model Evaluation
Tobias Brinck Erichsen
, Kimmie Frydenberg, Per Lyngs Hansen, Lene Nyhus Andreasen, Niels Ramsing Holm, Peter Johansen

6. Speech Imagery And Intention: Viability Of Speech Based EEG-Bci Paradigm
Alexander Borch Kristensen
, Younes Subhi & Sadasivan Puthusserypady

7. Assessment of Post-TAVR flow alterations in sinus Valsalva after implementing an MR-compatible transcatheter aortic valve
Martin Lindvald Pedersen
,
Julie Smed Christensen, Steffen Ringgard, Won Yong Kim & Peter Johansen

 Students meet Indusry 1- lokale 4

11:15 Nordisk Røntgen Teknik

11.25 Philips

11.35 Novo Nordisk

11:45 Philips – Medisize

11:55 - Uneeg

 

 

 

 

 

   

 

   

12.00

Industriudstilling og frokost

Students meet Industri 2 – locale 3

Grap lunch and go speed dating

 

Præhospital

Students meet Industri 2 – locale 3

13.00

Ring 112 for hjælp - hvad ved vi om ‘ambulance patienter’ og andre akutte patienter? 

Erika Frischknecht Christensen, Region Nord

 

13.25

Nye udfordringer og muligheder indenfor præhospitalet

Morten Thingemann Bøtker, Region Midt

 

13.50

Uddeling af præmier for posters

14.00

Den medicotekniske ambulance - se den i virkeligheden
Region Syddanmark

14.45

Farvel og tak for denne gang

15.00

Afrejse

 Ret til ændringer forbeholdes.