Program for 37. Danske medicotekniske landsmøde 2019

Tirsdag den 8. oktober

 

9:30-14:30

Pre-event: Standardiseringsworkshop

Formålet med standardiseringsworkshoppen er at skabe et forum, hvor regionerne kan dele og udveksle deres erfaringer med standardiseringsforløb.

Se program her

13.00

Åben for registrering

14.15

Velkomst ERFA v. Hans Jørgen Clausen

14.30

Møder i ERFA-grupper

Almen medicoteknik
Peter Sommer

Medusa
Pia Withenstein

Udvikling af Medusa gennem 20 år og et kig ind i fremtiden, Softpro

Visilion Care - sporing af apparatur og visualisering af kommende FV, Sony

Billeddiagnostik
Jesper Thygesen

Endoskopi
Thommas Sørensen

Indlæg om engangsskoper:

Indlæg fra Boston

Indlæg fra Ambu

Indlæg fra Storz

Laboratorier
Albert E. Kraaer

Fremtidens digitale laboratorium

Lone Busekist, Roche Diagnostics

Medico-IT
Niels Kaare Petersen

Medico-IT projekter, implementering og drift

Dialyse
Nicolai Albertsen

Hverdagen med en blandet HD apparaturpark

Klinisk Sygeplejespecialist Mette Kirstine Mølgaard Axelsen. Sydvestjysk Sygehus i Esbjerg

17.30

Generalforsamling

18.15

Middag

19.45

Inspiration
Jan Gintberg

21.00

Socialt samvær

 

 

 

Onsdag den 9. oktober

07.00

Morgenmad

08.00

Ankomst og registrering

09.00

Velkomst
Kim Dremstrup, formand i DMTS

09.10

Husk at fremtiden bliver anderledes - billeder af sundhedsvæsnet 2050
Fremtidsforsker Søren Steen Olsen, Fa Olsen og Svendsen

09.50

Industriudstilling åbner

10.20

Biodynamik i hornhinden
Professor Jesper Hjortdal, Aarhus Universitetshospital

11.00

Pause

11.30

Afventer bekræftelse

11.55

Integration på OP-stuer
Jens Friis Lind, Maquet

12.15

Frokost

 

 

Foredragskonkurrence

 

5 oplægsholdere

13.45

Industriforedrag

14.10

Sporing og lokalisering på de nye hospitaler

Johnny Olsson

14.35

Industriforedrag

15.00

Pause

 

Personlig medicin

15.30

Faglig indsigt i Next Generation Sequencing - fremtidens diagnostiske værktøjer

Illumina

16.00

National strategi for personlig medicin

Paz Thygesen

 

 

16.30

Pause

16.45

Kunstig intelligens i medicinsk billedanalyse
Mads Nielsen, Datalogisk Institut, KU

18.15

Forfriskning

19.00

Landsmødemiddag

22.00

Socialt samvær

 

 

 

Torsdag den 10. oktober

07.00

Morgenmad

09.00

Kunstig Intelligens (AI) i sundhedsvæsnet
Professor Thomas Moeslund, Aalborg Universitet

09.40

EEG måling i øret

Lektor Preben Kidmose, Aarhus Universitet

10.20

Industriudstilling åbner

 

Digital sundhed

Poster konkurrence

 

 

Netværk for studerende, firmapræsentation

11.00

Telerehab af hjertesvigtspatienter
Professor Birthe Dinesen AAU

 

11.35

Brugen af microservice til telemedicinske projekter

Henrik Johansen, Regional IT, Region Syd

 

12.00

Industriudstilling og frokost

 

Prehospital

Stud erfa

13.00

Akutmedicinsk forskning

Erika Frischknecht Christensen, Region Nord

 

13.25

Nye udfordringer og muligheder indenfor pre-hospitalet

Bo Nees Iversen, Region Midt

 

13.50

Uddeling af præmier for posters

14.00

Den medicotekniske ambulance - se den i virkeligheden
Region Syddanmark

14.45

Farvel og tak for denne gang

15.00

Afrejse

 Ret til ændringer forbeholdes.